Podsumowanie aktywności w Radzie Miejskiej (2014-2018)

Bez nazwy-1

Szanowni Państwo, Drodzy Pabianiczanie,

Tuż przed upływem czterech lat odkąd dzięki Waszemu zaufaniu pełnię służbę Pabianicom w Radzie Miejskiej, chciałbym podsumować swoją działalność na rzecz miasta i mieszkańców.

Po pierwsze, pragnę rozliczyć się z obietnic, które złożyłem w kampanii wyborczej pabianiczanom z mojego ówczesnego okręgu wyborczego nr 5 (obszar na zachód od ul. Wiejskiej). Warto tu zauważyć, że przez ostatnie cztery lata koncentrowałem się przede wszystkim na rozwiązywaniu problemów swoich wyborców z okręgu, bo im to obiecałem – dziś zmienił się podział na okręgi i nowy okręg nr 1 to Piaski i Zatorze. Jeśli obdarzycie mnie Państwo zaufaniem, zatroszczę się o sprawy całego okręgu nr 1.

Po drugie przedstawię pozostałe, najważniejsze działania, które podjąłem, przede wszystkim te wykraczające poza okręg wyborczy. Radny, pomimo, że wybierany w okręgach wyborczych, jest przedstawicielem wszystkich pabianiczan i powinien mieć na względzie ich potrzeby, niezależnie od tego, gdzie ktoś mieszka.

Następnie przedstawiam informację na temat ilości pism, które składałem do Prezydenta w sprawach zgłaszanych przez mieszkańców, odnosząc do treści wszystkich wniosków i interpelacji. Kolejny, niezbędny element to opisanie kwestii, którą przynajmniej póki co mogę uznać za porażkę – tego wymaga uczciwe podejście, choć najłatwiej mówi się o samych sukcesach.

Na koniec rankingi radnych przygotowane przez lokalne media.

Zachęcam do zapoznania się z poniższym podsumowaniem. Dziękuję Wam za zgłaszanie mi spostrzeżeń, uwag i problemów. Razem możemy zmienić Pabianice na lepsze.


Rozliczenie z obietnic złożonych mieszkańcom okręgu wyborczego nr 5

Obietnica: poprawa stanu ulic i chodników

Ciąg pieszo-rowerowy wraz z oświetleniem (ul. Wiejska)

 

Ulica Kasztelańska (utwardzenia asfaltem i chodnik)

Ulica Kasztelańska (utwardzenie asfaltem i chodnik)

 

 

 

 

 

 

 

Bezpłatny parking przy szpitalu

Bezpłatny parking przy szpitalu

Nowy chodnik na pętli tramwajowej

Nowy chodnik na pętli tramwajowej

asphalt-1955242_1920

Plan na 2018 rok: ul. Miodowa (od Hermanowskiej do Wiejskiej)

 

Asfalt i chodnik na (ul. Hetmańska)

Asfalt i chodnik na (ul. Hetmańska)

 

 

 

 

 

 

 

 

Asfalt na ul. Ułańskiej

Asfalt na ul. Ułańskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Obietnica: zmiany na lepsze w Parku Wolności

Wyasfaltowane alejki w Parku Wolności

Wyasfaltowane alejki w Parku Wolności

Asfaltowe wjazdy do Parku Wolności

Asfaltowe wjazdy do Parku Wolności

Od początku kadencji zabiegałem o to, by Park Wolności stawał się miejscem coraz bardziej przyjaznym mieszkańcom, a docelowo – by stał się dumą Pabianic. Są już widoczne efekty: alejki po renowacji i asfaltowe wjazdy, na czym mi bardzo zależało. W dalszych planach jest kompleksowa rewitalizacja Parku Wolności – składałem w tej sprawie wniosek do Prezydenta. Gotowy projekt zmian w parku czeka na realizację po zapewnieniu finansowania. Mam nadzieję, że stanie się to jak najszybciej. Przy okazji prac nad pierwszej budżetem w bieżącej kadencji Rady, proponowałem przeznaczenie środków na remont amfiteatru w Parku, później składałem w tej sprawie wniosek, ale niestety ta inicjatywa nie została poparta przez Prezydenta. Będę pilnował cały czas tej sprawy i innych kwestii związanych z naszym pięknym parkiem.  Kiedyś ten teren tętnił życiem. Może tak znów być.

  • Obietnica: czyste i zadbane osiedle

Problem z czystością i porządkiem, nie tylko w naszej okolicy, ale na terenie naszego miasta jest złożony. Z jednej strony należy wymagać od służby miejskich, by utrzymywała przestrzeń miejską w należytym stanie. Z drugiej strony każdy z nas ma wpływ na to, jak wygląda środowisko wokół nas i każdy powinien mieć świadomość, że teren miejski nie jest niczyim, ale to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy dbać. Niezliczoną ilość razy, po otrzymaniu zgłoszeń od mieszkańców, interweniowałem w sprawie np. dużej ilości odpadów w okolicach amfiteatru w Parku Wolności czy przy pętli tramwajowej, było to mniej lub bardziej skuteczne, zawsze jednak reagowałem, żadnego sygnału nie zlekceważyłem, innym sprawą jest stopień zainteresowania służb miejskich tym problemem. Ze strony miejskich urzędników wielokrotnie słyszałem, że nie są oni w stanie utrzymywać cały czas idealnego porządku, bo śmieci porozrzucanych na trawnikach i w parkach ciągle przybywa. Mimo, że uważam działania miejskich urzędników, jeśli chodzi o utrzymanie czystości w mieście za mocno niewystarczające, nie sposób się nie zgodzić, że gdyby śmieci nie były rozrzucane, problem w dużej mierze by nie istniał. Jestem przekonany, że razem – mieszkańcy, radni i urzędnicy prezydenta – jesteśmy w stanie przyczyniać się do tego, by nasza okolica była czysta i zadbana. Ze swojej strony deklaruję pełne zrozumienie sytuacji oraz otwartość na wszelkie działania, które pomogą poprawić obecną sytuacją. Liczę w przyszłości na lepszą współpracę ze strony urzędników w tej sprawie. Mam też nadzieję, że jeszcze częściej będziecie Państwo zgłaszać mi swoje spostrzeżenia i uwagi, które zawsze będę brał pod uwagę. Przestrzeń wokół nas to nasze wspólne dobro i tak powinniśmy do tej sprawy podchodzić.

  • Obietnica: stały kontakt z mieszkańcami

Chociaż ujęta jako ostatnia, ta kwestia jest moim zdaniem absolutnie fundamentalna. Radny miejski to przedstawiciel wyborców, ich człowiek w ratuszu, ktoś walczący o interesy mieszkańców. Nie sposób zabiegać o sprawy ludzi w Radzie Miejskiej nie znając ich potrzeb. Dlatego od początku kadencji jako priorytet potraktowałem utrzymanie stałego, otwartego, możliwie szerokiego kontaktu z pabianiczanami. Kiedy na początku mojej służby w Radzie trzeba było zdecydować, czy chcę udostępniać mieszkańcom swój nr telefonu i maila, zdziwiłem się, że w ogóle ktoś zdaje takie pytania. To oczywiste i naturalne, że radny powinien być otwarty na rozmowy z mieszkańcami, inaczej nie pozna ich bolączek. Czy to przez internet, czy telefonicznie, czy osobiście – musimy ze sobą rozmawiać.

Skuteczne działania na rzecz Pabianic i mieszkańców naszego miasta

  • Właściciele małych psów zwolnieni z dodatkowych opłat za bilety MZK za swoich pupili

11231045_1092928820718368_2472584137450057542_o

 

 

 

 

 

 

  • Straż Miejska zakupiła urządzenie rozruchowe i pomaga pabianiczanom uruchamiać samochody w mroźne dni

Straż miejska będzie pomagać w uruchamianiu aut zimą

  • Zostały ustawione lustra na niebezpiecznym skrzyżowaniu ul. Tkackiej i Dąbrowskiego

Lustera na skrzyżowaniu ulic Tkackiej i Dąbrowskiego

 

 

Interpelacje i wnioski – podstawowe narzędzia walki o sprawy Pabianiczan

interpalacje nowe

 

Ze wszystkimi pismami, które kieruję do Prezydenta po to, by zabiegać o sprawy Pabianic i mieszkańców naszego miasta możecie się Państwo zapoznać tutaj 

Co się póki co nie udało? Mimo starań, przez opór ratusza

ul. Miodowa

15577974_904813629654549_3239181278062695907_o

Podczas kampanii wyborczej 4 lata temu obiecałem mieszkańcom ul. Miodowej utwardzenie ich ulicy na całej długości. Jej obecny stan jest fatalny, co dla zamieszkujących ją pabianiczan jest nie do zniesienia. Komfort przejazdu samochodem nie istnieje, auta się niszczą. Pieszym i rowerzystom też ciężko poruszać się ul. Miodową. Doskonale rozumiem ten problem i wielokrotnie sprawdzałem osobiście stan tej ulicy. Moją pierwszą interpelacją radnego było pismo do Prezydenta właśnie w sprawie ul. Miodowej. Odpowiedzią było „nie da się” ze względu na niepodłączenie wszystkich działek do kanalizacji.  Argument słuszny, jednak pamiętajmy, że obecny prezydent od 2011 roku był wiceprezydentem odpowiedzialnym za miejskie drogi i nie podjął skutecznych działań, by przygotować ulicę Miodową do utwardzenia nawierzchni. Po pierwszej interpelacji, były kolejne, wielokrotnie zabierałem też w sprawie ul. Miodowej głos na sesjach, komisjach i podczas nieformalnych rozmów z miejskimi urzędnikami. W 2015 roku, dzięki konstruktywnej współpracy z ówczesnym Wiceprezydentem Maciejem Łuczakiem udało się wywalczyć wpisanie ul. Miodowej na całej długości do planu remontów na 2018 rok. Rozważany był wariant ułożenia kostki – tak, by brak skanalizowania ulicy nie był przeszkodzą do jej utwardzenia. Jednak z końcem 2015 roku Prezydent Mackiewicz ten dobry dla ul. Miodowej plan wyrzucił do kosza, pomimo opublikowania go w jednej z lokalnych gazet.  Ostatecznie, w planach na ten rok jest jedynie utwardzenie krótkiego odcinka ulicy Miodowej od ul. Hermanowskiej do Wiejskiej. Rozbudzone nadzieje mieszkańców zostały pogrzebane. Mieszkańcy ul. Miodowej zostali zlekceważeni, choć należy im się porządny stan ich ulicy, tym bardziej, że pieniądze na inne inwestycje w mieście się znajdują. Mieszkańcy Miodowej nie są w niczym gorsi. Płacą podatki i należy się im godny dojazd do domów. Nie zrażając się trudnościami, jestem i będę nadal zdeterminowany, by doprowadzić do utwardzenia ulicy Miodowej na całej długości.


Media oceniają radnych

I miejsce w rankingu radnych „Nowego Życia Pabianic”

Screenshot_5

Screenshot_34

 

III miejsce w rankingu radnych EPAInfo

Screenshot_35

 

 

 

 

 

antoni